Овде грешите кога матите шлаг – сигурно правите нешто од ова

Овде грешите кога матите шлаг – сигурно правите нешто од ова

И најискусната домаќинка знае да згреши, па така постојат многу грешки кои ги правиме додека матиме шлаг.За почеток, потребно е да користиме соодветен сад, за да се добие добар волумен и се да се измати соодветно.

Затоа е важно садот да биде подлабок и беспрекорно чист.

Исто така, во белките никако не смее да остане дел од жолчката, дури ни најмал.

Грешка е и ако пребрзо го додадете шеќерот, треба да се додава лажичка по лажичка.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text