Пунч од портокал и грејпфрут

Пунч од портокал и грејпфрут

Топлата напивка од здраво јужно овошје е она што ви треба да ве орасположи!

Состојки:

 • сок од 2 портокали
 • сок од 1 грејпфрут
 • сок од 1 лимон
 • 375 мл бело вино
 • 4 лажици шеќер
 • каранфилче
 • стапче цимет
 • 100 мл рум

Начин на подготовка:

 1. Во лонец ставете сок од портокали, грејпфрут и сок од лимон, вино, шеќер и зачини. Оставете да мирува околу 30 минути. Полека загревајте.
 2. Додајте рум. Процедете го пунчот низ сито и ставете го во 4 чаши. Можете да украсите со парче лимон или портокал.
 3. Сервирајте го топол и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text