БЕЗ ШЕЌЕР И ПЕЧЕЊЕ: Најбрзиот и најздрав брауни колач можете да го јадете колку што сакате! (ВИДЕО)

БЕЗ ШЕЌЕР И ПЕЧЕЊЕ: Најбрзиот и најздрав брауни колач можете да го јадете колку што сакате! (ВИДЕО)

Овој колач можете да го јадете без грижа на совеста бидејќи е направен исклучиво од здрави состојки.

Состојки:

 • 300 гр урми
 • 200 гр ореви
 • 60 гр како во прав
 • 1 лажица есктракт од ванила
 • вода
 • малку сол

Состојки за глазура:

 • 40 гр какао во прав
 • 1/2 лажица екстракт од ванила
 • 50 гр јаворов сируп
 • 2 лажици билно масло или растопено кокосово масло

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги урмите од коски, сомелете ги во блендер па додајте ореви, 60 гр какао во прав, 1 лажица екстракт од ванила и малку сол. Полека додајте и вода, колку што е потребно за смесата да стане глатка.
 2. Развлечете ја смесата во плех и оставете ја во фрижидер кратко да се разлади, па прелијте ја со глазура од какао во прав измешано со половина лажица екстракт од ванила, јаворов сируп и масло.

Погледнете го и видеото кое ја прикажува подготовката на браунито:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text