Мафини со јаболка и аронија

Мафини со јаболка и аронија

Вкусен десерт од јаболка и аронија. Ќе го обожавате!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 130 гр шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 250 мл јогурт
 • 70 мл масло
 • 250 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 поголемо јаболко
 • околу 50 зрна аронија
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер и ванилин шеќер, додајте јогурт и масло, па брашно и прашок за пециво. Измешајте. Јаболкото исечете го на ситни парчиња.
 2. По лажица-две од смесата ставајте во калапи за мафини. Потоа во секој калап додавајте ситни парчиња јаболка и по две-три зрна аронија. Преку ставајте уште по лажица-две тесто.
 3. Печете околу 20 минути во рерна загреана на 180 степени.
 4. Изладените мафини посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки