Велигденска салата

Велигденска салата

За празничната трпеза да биде целосна подгответе вкусна велигденска салата…

Состојки:

  • 8 варени јајца
  • 3 главици кромид
  • 2 лажици мајонез
  • 2 лажици кисела павлака
  • 3-5 капки оцет
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте ги варените јајца. Кромидот ситно исечкајте го, малку посолете и оставете да отстои околу 10 минути.
  2. Во кромидот додајте рендани јајца, мајонез, павлака и оцет. Сè убаво соединете и обликувајте смеса по желба.
  3. Оставете малку да стегне во фрижидер, па украсете со велигденски мотиви.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text