Топчиња со кокос

Топчиња со кокос

Неодоливи топчиња со кокос кои ќе ве маѓепсаат!

Состојки:

  • 470 гр млеко во прав
  • 300 гр шеќер
  • 250 гр путер
  • 250 мл вода
  • 200 гр кокосово брашно
  • лешник (по потреба)
  • кокосово брашно за посипување

Начин на подготовка:

  1. Карамелизирајте шеќер и вода, додајте путер и 200 гр кокосово брашно. Измешајте со лажица и оставете да се излади.
  2. Во млаката смеса додајте млеко во прав, добро измешајте и оставете да се излади.
  3. Правете топчиња, во кои ќе ставате по еден печен и излупен лешник и истите извалкајте ги во кокосово брашно.

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text