Чај кој го снижува крвниот притисок подобро од лекови

Чај кој го снижува крвниот притисок подобро од лекови

Оваа напивка ги чисти крвните садови и е одличен диуретик.

Ново истражување открило фантастични лековити дејства на билката хибискус, која има силни диуретички својства. Со елиминација на вишокот течности од организмот, хибискусот е корисен за сите кои патат од хипертензија бидејќи ги блокира ензимите кои ги стегаат крвните садови.

Состојки:

  • 4 шолји вода
  • 3 лажици сушен цвет хибискус
  • 1 лажичка цимет
  • 1 лажица кафеав шеќер
  • сок од 1 портокал

Начин на подготовка:

  1. Кога водата ќе зоврие, прелијте го хибискусот, додајте цимет и оставете да отстои дваесетина минути. Процедете и додајте шеќер и сок од портокал. Послужете го чајот топол или добро изладете го.
  2. Се препорачува пред да го конзумирате овој чај да се консултирате со вашиот лекар.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text