Мека погача со јогурт готова за 20 минути: Нема пекара која прави толку добар леб!

Мека погача со јогурт готова за 20 минути: Нема пекара која прави толку добар леб!

Ништо поубаво од мирисот на топла, домашна погача!

Овој мирис потсетува на детството и стариот шпорет на баба, но и рецептите кои немаа мана. Тоа секако е клучен детал ако сакате вкусен леб, а ние ви донесуваме баш таков рецепт – совршен!

Се работи за погача која се подготвува со јогурт, а кој на тестото му дава беспрекорен вкус.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 2 дл јогурт
  • 230 гр брашно
  • 130 мл сончогледово масло
  • 1/2 прашок за пециво
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Со миксер разматете едно јајце и една белка, додајте јогурт и 130 мл масло. Во оваа смеса додајте 230 гр меко брашно, прашок за пециво, сол и сè измешајте со миксер на најмала брзна.
  2. Плех со големина од 20х30 см премачкајте со масло и посипете со брашно, па ставете ја смесата. Премачкајте со разматена жолчка и печете во загреана рерна на 230 степени околу 15 минути.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text