Медени мафини без брашно

Медени мафини без брашно

На овие мафини по желба додајте им чоколадо или сечкани лешници.

Состојки:

 • 200 гр овесни снегулки
 • 2 лажици суво грозје
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 1/2 лажичка сол
 • 180 мл млеко
 • 220 гр мед
 • 2 јајца, благо разматени
 • 1 шолја сос од јаболка
 • масло за намастување

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 220 степени. Намастете плех за мафини.
 2. Измешајте овесни снегулки, суво грозје, прашок за пециво и сол. Додајте и останати состојки и добро измешајте.
 3. Ставете ја смесата во плех за мафини. Секоја вдлабнатина нека биде 2/4 наполнета.
 4. Печете ги мафините во загреана рерна 13-15 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text