ПОДОБРО ОД БОЛОЊЕЗЕ: Сос од домати и босилек

ПОДОБРО ОД БОЛОЊЕЗЕ: Сос од домати и босилек

Повкусно од болоњезе, овој сос од доматно пире ќе го ставате на макарони, шпагети, пица, лазањи, палачинки, месо…

Состојки:

  • 600 гр домати
  • 4 чешниња лук
  • 15 листови босилек
  • маслиново масло
  • зачини

Подготовка:

  1. Се ставаат доматите во чинија, ситно исечккани, па се става лукот и зачините со маслото.
  2. Се додава босилокот.
  3. Се става со тестенини, месо…

Повеќе на Готви.мк:

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

 

 

 

 

singlepost_text