Наједноставниот домашен пудинг!

Наједноставниот домашен пудинг!

Вкусниот домашен десерт прелијте го со разматена слатка павлака или шлаг…

Состојки:

  • 100 гр шеќер
  • 3 лажици какао
  • 1/4 шолја густин
  • прстофат сол
  • 660 мл млеко
  • 2 лажици путер
  • 1 лажица екстракт од ванила

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере измешајте шеќер, какао, густин и сол. Ставете на средна температура и додајте млеко. Почекајте да зоврие и продолжете да готвите, повремено мешајќи, додека смесата не згусне доволно.
  2. Потоа тргнете го пудингот од рингла и додајте путер и екстракт од ванила. Готовиот пудинг по желба послужете го топол или почекајте да се излади.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

singlepost_text