Егзотични топчиња од компири

Егзотични топчиња од компири

Овие пикантни залаци ви го донесуваат духот на Индија на вашата трпеза…

Состојки:

  • 3 компири
  • зелена пиперка
  • 1/2 кесичка сенф
  • 3 лажици пченкарно брашно
  • 1-2 бело брашно
  • сок од половина лимон
  • малку цимет
  • путер или масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Пиперката исечете ја на ситни коцки и посолете по вкус. Згответе компири и испасирајте ги, па додајте во нив пиперка, цимет и сок од лимон. Замесете тесто и направете 12 топчиња.
  2. Пржете ги топчињата во доста загреано масло или путер додека не поруменат од сите страни.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text