Што јадат нутриционистите кога ќе посакаат благо?

Што јадат нутриционистите кога ќе посакаат благо?

За многумина главна препрека до идеалната тежина е прекумерната љубов кон слатки. Дури и нутриционистите признаваат дека и тие кога тогаш се наоѓаат пред слични проблеми.

Кога ќе ве нападне глад, посбено за слатко, навистнина нема што многу да се направи. Меѓутоа, сепак потребно е да направите баланс помеѓу потребата и она што е здраво. Погледнете што би можеле да јадете, според советите на нутриционистите, ако посакате слтко.

Смути

Не мора да се јаде само за доручек. Особено во време кога има повеќе свежо овошје. Измешајте го овошјето по избор со грчки јогурт и евентуално протеин во прав и ќе имате урамнотежен и здрав сладок оброк.

Темно чоколадо

Ова сигурно е победничка намирница кога се во прашање здравите слатки намирници. Чоколадата со што поголем удел какао ќе ја задоволат вашата потреба од благо, а воедно се многу здрави.

Јогурт

Придобивките од јогуртот се и тоа како познати. Но, ако не знаевте дека може да ви помогне и да ја задоволите желбата за слатко, време е да се уверите во тоа. Она што нутриционистите советуваат е да смрзнете јогурт со овошје, како би имале здрав сладолед.

Повеќе на Готви.мк:

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text