Леб со печеница

Леб со печеница

Овој леб со салата може да биде и комплетен оброк, а погоден е и за шведска маса.

Состојки:

  • 1/2 коцка квасец
  • 400 гр брашно
  • 200 гр пченкарно брашно
  • 1 лажичка сол
  • 15 гр мек путер
  • 200 гр печеница

Начин на подготовка:

  1. Издробете го квасецот во 3 лажици топло млеко, па измешајте го со двете врсти брашна, сол, путер и 300 мл топла вода. Тестото оставете го на топло околу 30 минути.
  2. Премесете го тестото, па измешајте исечкана печеница. Ставете во намастен плех за печење леб и оставете уште еднаш да отстои на топло околу 30 минути.
  3. Загрејте ја рерната на 220 степени и печете го лебот 30 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text