Викенд временска прогноза – од понеделник промена на времето

Викенд временска прогноза – од понеделник промена на времето

Денеска ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, а кон крајот на денот и во текот на ноќта на планините со повремен снег.

Ќе дува и умерен, во западните делови повремено засилен западен ветер, а во текот на денот ќе има и услови за ретки грмежи. Температурата ќе има тенденција на понатамошно благо опаѓање и ќе се движи во интервалот од 15 до 22 степена. Кон крајот на денот поради спуштање на значително постудена воздушна маса од североисток, ветерот ќе го промени правецот во северен, а на планините врнежите ќе поминуваат во снег.

Во понеделник ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки местасо повремени врнежи од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во западните делови и повремено ќе бидат со умерен интензитет.На планините ќе се формира и нова снежна покривка. Темперетурите позначително ќе опаднати ќе бидат во интервалот од 7 до 13 степени.

Потоа ќе преовладува стабилно време со ниски утрински температури и во средината на неделата ќе се движат од -2 до 4 степени, а дневните ќе бидат во постепен пораст.
Повеќе на Готви.мк:

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

singlepost_text