ВКУСЕН РУЧЕК КОЈ ТОПИ КИЛОГРАМИ: Ќе заборавите на месо, компир и тестенини

ВКУСЕН РУЧЕК КОЈ ТОПИ КИЛОГРАМИ: Ќе заборавите на месо, компир и тестенини

Здрава е, се препорачува да се јаде почесто и има одличен вкус. Направете посен и вкусен деликатес.

Состојки:

 • 1 кг. брокула
 • 5 л. вода
 • сол
 •  лимонтус
 • ЗА ПРЕЛИВ:
 • 1 ½ чаша оцет
 • 2 ½ чаши вода
 • ½ лажица шеќер
 • 20 зрнца бибер
 • 1 ловоров лист
 •  1 лажица сол

 

Подготовка:

 1. Брокулата се вари во водата со додатоци, се цеди, се става во стаклен сад.
 2. Состојките за маринада се ставаат во тенџере и се оставаат да зовријат. Додека е уште жешко се прелива преку варената брокула.
 3. Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

 

singlepost_text