Турски колач со кикирики (ВИДЕО)

Турски колач со кикирики (ВИДЕО)

Ако сакате да се засладите, подгответе го овој турски колач со кикирики – вкусот е фантастичен!

Состојки:

  • 500 гр гриз
  • 500 мл јогурт
  • ванилин шеќер
  • 250 гр шеќер
  • прашок за пециво
  • 50 гр кикирики или бадеми

Состојки за сируп:

  • 700 гр шеќер
  • 900 мл вода
  • ванилин шеќер
  • лимон

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

singlepost_text