Мимоза салата готова за 30 минути

Мимоза салата готова за 30 минути

Знаете ли дека оваа прекрасна салата можете да ја направите за само 30 минути? Вистински деликатес одличен за сите прилики!

Состојки:

 • 200 гр рендана шунка Пекабеско
 • 200 гр рендан кашкавал
 • 3 варени и рендани јајца
 • 100 гр мајонез
 • 3 поголеми рендани компири
 • 2 кисели павлаки
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Во поголем сад ставете рендани компири, малку посолете и премачкајте ги со павлака.
 2. Ставете изрендана шунка и премачкајте ја со мајонез
 3. Изрендајте две варени јајца и една белка.
 4. Посипете со 3/4 кашкавал и преку премачкајте со павлака. На крај посипете со останатиот кашкавал и една жолчка.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text