ЌЕ ЗАБОРАВИТЕ НА БОМБИЦИ: Индиски колачиња со кокос

ЌЕ ЗАБОРАВИТЕ НА БОМБИЦИ: Индиски колачиња со кокос

Супер вкусен индиски специјалитет со име Барфи. Пробајте барфи колачиња со кокос и ќе заборавите на се друго.

Состојки:

 • 50 гр путер
 • 100 гр млеко во прав
 • 100 гр кокос
 • 100 гр ореви
 • 150 мл млеко
 • 2 лажици шеќер во прав
 • 1 лажица шлаг

 

Подготовка:

 1. Се става млекото со путерот и шеќерот во прав  во сад и се меша, па се додаваат мелените ореви со шлагот.
 2. Се се меша и смесата се става малку во фрижидер. Потоа се сече на коцки.
 3. Се мешаат кокосот и млекото, смесата се става во фрижидер, па се прават мали топки.
 4. Топките се валкаат во кокос и се ставаат одозгора.

Повеќе на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

 

 

 

singlepost_text