Еве како да направите домашни тортиљи (ВИДЕО)

Еве како да направите домашни тортиљи (ВИДЕО)

Подгответе ги на овој начин, а филот изберете го по желба…

Состојки:

  • 400 гр брашно
  • 300 мл млеко
  • 50 мл масло
  • малку сол
  • 1 лажица шеќер

Начин на подготовка:

  1. Растопете квасец во малку млако млеко, додајте шеќер, па кога ќе се растопи додајте брашно.
  2. Замесете средно тврдо тесто, оставете го да нарасне покриено.
  3. Кога ќе нарасне поделете го на помали топчиња и секое развлечете го тенко со големина на чинија.
  4. Печете ги тортиљите на електрична скара или на тефлонска тава без масло, на суво.

Повеќе вести на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text