НАУКАТА ДОКАЖА: Зошто утринското кафе треба да го пиеме со чоколадо

НАУКАТА ДОКАЖА: Зошто утринското кафе треба да го пиеме со чоколадо

Кафето за многумина е најомилената топла напивка на светот и е нешто без кое не можат да го замислат денот.

Веќе е докажано дека може да ве разбуди наутро, но ако додадете во него чоколадо, вашата шолја кафе може да направи многу повеќе.

Имено, ако додадете малку чоколадо во кафето, тоа може да ви помогне помирно да го започнете денот и подобро да се фокусирате на работните задачи, кои се пред вас.

Тоа го открило едно американско истражување кое се занимавало со влијанието на „менталната енергија“, а испитаниците секој ден требало да пијат еден од следните четири напитоци: кафе со чоколадо, кафе без чоколадо, кафе со кофеин и комбинација кофеин и чокоалдо. Потоа морале да решаваат тестови.

Луѓето кои пиеле пијалаци со чоколадо, имале побрзи реакции и повеќе точни одговори. Исто така, резултатите покажале како чоколадото ја намалува нервозата која ја предизвикува кофеинот.

Експертите истакнуваат дека реакциите на луѓето покажале и дека конзумирањето чисто кафе може да доведе до агресивност.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text