Килограм чини 8.000 евра: Оваа намирница може да ја имате во дворот, а да не сте свесни за тоа

Килограм чини 8.000 евра: Оваа намирница може да ја имате во дворот, а да не сте свесни за тоа

На пазарот е една од најскапите бидејќи таа прави чуда за вашето здравје.Станува збор за печурка која во народот е позната како кујнски дијамант или бел тартуф. Нејзината вредноста на пазарот достигнува од 2.000 до 8.000 евра по килограм.

Тешко може да се најде, бидејќи може да се најде во дивина и никако не може да се создаде вештачки.  Покрај  специфични услови за развој, тартуфите имаат единствена арома, која се добива од дождот и недопената земја, што дава посебен шмек на секое јадење. А освен гастрономските вредности, тартуфите се многу здрави бијдеќи ги обновуваат сите ќелии и го зајакнуваат органзимот.

Најредок од сите е белиоѕ тартуф. Најчесто расте во рамните предели под боровите и тополите.

Побарувачката за таруфите е огромна на светскиот пазар. Во Америка можете да најдете среден хамбргер за тартуфи и чини 5.000 долари, а килограм чоколадо од тартуф чини дури 6.000 долари.

 Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text