Еве како да подготвите добар посен пилав

Еве како да подготвите добар посен пилав

Идеален оброк ако постите или ако се храните диетално!

Состојки:

 • 200 гр ориз
 • 200 гр шампињони
 • 1 компир
 • 1 праз
 • 1 морков
 • магдонос
 • масло
 • зачин
 • сол

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан праз, додајте сечкан морков, сечкан компир и шампињони. Сè динстајте на тивок оган.
 2. Потоа додајте измиен ориз, додајте зачин или сол, може и малку бибер. Налејте вода и гответе на многу тивок оган за оризот да не загори.
 3. Пилавот гответе го додека водата не испари.
 4. Послужете како прилог или како оброк.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

singlepost_text