На „Младенци” направете ги овие колачиња – се смета дека носат среќа

На „Младенци” направете ги овие колачиња – се смета дека носат среќа

Според обичаите на големиот празник Младенци, се прават колачиња, а се смета дека носат среќа и бериќет и дека ја исполнуваат секоја желба. Се прават дури и со години ако сте во брак.

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 1 квасец
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажица сол
  • 200 мл вода
  • 50 мл масло
  • мед

Подготовка:

  1. Се меси тесто од брашното квасецот, водата,шеќерот и солта.
  2. Откако ќе се замеси тесто се остава да отстои еден час. Се расукува и се прават топчиња.
  3. Секое се пече 20 минути па се премачкува со мед.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

singlepost_text