ЗДРАВ НАМАЗ: Еве како сами да направите путер од сусам!

ЗДРАВ НАМАЗ: Еве како сами да направите путер од сусам!

Ако сакате да си ја вратите енергијата, наградете се себе си со слатка, вкусна и многу здрава намирница – путер од сусам!Овој богат извор витамин Б содржи магнезиум, фосфор, калциум, железо и здрави масни киселини. Покрај тоа што овој намаз е здрав, воедно е и многу вкусен. Тахини намазот, како што се вика, се прави прилично едноставно.

Половина шолја семе сусам пропржете десетина минути, мешајќи цело време за да не ви загори.

Кога малку ќе се излади сусамот ставете го во блендер, прелијте со две лажици маслиново масло, неколку капки сок од лимон и малку морска сол, а потоа изблендирајте додека не ја добиете саканата густина.

Можете и да додадете половина лажичка какао прав или црно чоколадо, за намазот да биде уште повкусен и поздрав.

Тахини намазот мачкајте го на леб или кекс, а по желба прелијте со мед или џем.

Повеќе на Готви.мк:

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

 

singlepost_text