Почна сезоната на здодевни алергии – со помош на кујната спречете го кивањето

Почна сезоната на здодевни алергии – со помош на кујната спречете го кивањето

Полека ни пристигнуваат топлите денови, а по медиумите ќе видите реклами за превенција од пролетните алергии. Сезоната е пред врата и додека многумина се радуваат на будењето на природата, другите жалат, бидејќи ги очекува пекол поради разноразни супстанци во воздухот.Ако ви сметаат пролетните алергени, мора да смислите начин како да ги ублажите симптомите на алергија.

За почеток, во исхраната внесете намирници богати со витамин А и Ц, бидејќи тие го зајакнуваат имунитетот. Исто така, внесувајте повеќе пробиотици- преку јогуртот, кефирот, киселата зелка, соја, обрано млеко.

Овие намирници можат да ги ублажат симптомите, но нема во целост да ги отстранат.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Со грозје против брчки

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

10 „убијци“ на вишокот калории

 

singlepost_text