Ќофтиња на стапчиња

Ќофтиња на стапчиња

Вака подготвените ќофтиња се одлични и за печење на скара.

Состојки:

 • 2 главици црвен кромид
 • 1 чешне лук
 • 600 гр мелено јунешко месо
 • 1 жолчка
 • сол
 • бибер
 • 1 лажица пипер
 • 3 лажици масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте црвен кромид и лук, измешајте ги со месото, посолете, побиберете и зачинете со пипер.
 2. Со навлажнети раце правете ќофтиња, па нанижете ги на дрвени стапчиња и премачкајте ги со малку масло.
 3. Пржете ги на тефлонска тава или испечете ги на скара.
 4. Послужете со компир пире или компир салата.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

singlepost_text