Чипс-компир со сос од лук

Чипс-компир со сос од лук

За денешното мени направете супер деликатес со совршен сос.

Состојки:

 •  3 компири
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 лажички биберСОС 
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 кромид
 • 1 праз
 • 1 шолја јогурт
 • Лук во прав
 • ½ лажички сол
 • ½ лажички бибер

Подготовка:

 1. Се загрева рерната на 230 степени и се ставаат компирите исечени на кругови, па се става маслиново масло и зачините.
 2. Се пече 25 минути додека компирот не добие боја.
 3. Сосот се прави така што се загрева маслото па се додава сецканиот кромид и потоа се меша. По 10 минути динстање се меша јогуртот со лукот во прав, празот, зачините.
 4. Се добро се меша да се соедини.
 5. Се сервира со компирот.

Повеќе на Готви.мк:

Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО)

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

 

 

 

 

singlepost_text