СРПСКИ МАФИШИ: Солени или слатки – оброк готов за 10 минути!

СРПСКИ МАФИШИ: Солени или слатки – оброк готов за 10 минути!

За следниот доручек подгответе вкусни мафиши – солени со сирење или слатки со шеќер, тестото е универзално.

Состојки:

 • 1 шолја млеко
 • 1/2 коцка квасец
 • 1 јајце
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 700 гр брашно
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 лажичка шеќер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Во топло млеко замесете квасец и почекајте да надојде. За тоа време, брашното замесете го со прашок за пециво и додајте малку сол. Ставете и едно јајце, вода и на крај нараснат квасец. Добро измешајте, тестото мора да биде меко.
 2. Почекајте 30 минути да нарасне, по потреба додајте уште брашно, а потоа вадете мали крофни, растегнете ги и пржете ги во врело масло 3-4 минути.
 3. Послужете и уживајте!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text