Напивка која го снижува холестеролот и крвниот притисок

Напивка која го снижува холестеролот и крвниот притисок

Вкусно и хранливо – какаото освен што може да влијае на снижување на крвниот притисок и јакнење на крвните садови, може да го намали и „лошиот“ холестерол и да го зголеми „добриот“.

За тоа се заслужни флавоноидите кои какаото ги содржи во изобилство, а кои истовремено се значајни и за намалување на факторите ризик за дијабетес.

Какаото најдобро е да се пие топло.

А еве еден малку поинаков рецепт за подготовка на какао:

Измешајте шолја млеко, две лажици какао во прав, една лажица мед, една лажичка екстракт од ванила и прстофат сол.

Мешајте на тивок оган додека напивката не стане пенлива.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text