За половина час добивате ЧУДО – ова вреди да се проба!

За половина час добивате ЧУДО – ова вреди да се проба!

Овој колач е толку лесен за подготовка, а за вкусот да не зборуваме…

За половина час добивате магично чоколадно чудо, кое секако вреди да се проба!

Состојки за кора:

 • 4 јајца
 • 50 гр шеќер
 • 200 гр путер
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 4 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво

Состојки за крем:

 • 1/2 слатка павлака за шлаг
 • 200-250 гр чоколадо за готвење

Состојки за прелив:

 • 0,5 дл млеко
 • рум (по желба)

Начин на подготовка:

 1. Разматете жолчки и шеќер, додајте растопен путер и чоколадо, брашно измешано со прашок за пециво и на крај снег од белки. Печете од прилика 20-25 минути на 180 степени. Кога кората ќе биде готова прелијте ја со 1/2 дл млеко со малку рум.
 2. Слатката павлака загрејте ја на оган, па додајте чоколадо. Гответе додека чоколадото не се растопи до крај.
 3. Кремот прелијте го врел по кората. Кремот е малку поредок, но не грижете се, бидејќи откако ќе го ставите колачот во фрижидер, ќе стегне.
 4. Послужете откако ќе се излади и уживајте во феноменалнот вкус!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text