ВНИМАВАЈТЕ: Најопасната намирница за бремените жени која редовно ја јадат!

ВНИМАВАЈТЕ: Најопасната намирница за бремените жени која редовно ја јадат!

Жените во бременоста добиваат список со производи  кои не смеат да ги јадат, а ова е една од најопасните..Една од намирниците која бремените жени никако не би смееле да ги јадат се меките сирења.Порано се тврдело дека сирењата треба да се избегнуваат во последните месеци од бременоста, но најновото истражување тврди дека тие се штетни од самиот почеток.

Бактеријата Листерија, која е поврзана со спонтаните абортуси, се наоѓа токму во тие сирења.

Листеријата може да ја нападне плацентата кај бремените жени,како и грлото на матката и да допринесе телото да ги оплоди јајцеклетките.

Лицата кои ја имаат оваа бактерија имаат симптоми слични на грип,може да осетат треска, болка, мачнина и дијареа.

Други намирници кои исто така мозат да ја содрзат оваа бактерија се паштетите, путер и ладните сендвичи.

Повеќе на Готви.мк:

Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО)

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

 

singlepost_text