Пица палачинки – омилениот италијански вкус во палачинка!

Пица палачинки – омилениот италијански вкус во палачинка!

Омилениот вкус на италијанскиот специјалитет замотан во палачинка!

Состојки:

 • палачинки (подготвени по основен рецепт)
 • 250 гр печурки
 • 250 гр Пекабеско шунка
 • 250 гр кашкавал
 • 100 гр доматен сос
 • сол
 • бибер
 • оригано
 • 100 гр маслинки без коски
 • 2 јајца
 • презла

Начин на подготовка:

 1. Исечете ги, но не преситно, сите состојки за фил, додајте доматен сос, зачинете, па со тоа филувајте ги палачинките. Свиткајте ги по желба.
 2. Филуваните палачинки натопете ги во јајце, па во презла и печете на благо загреано масло (или во фритеза). Послужете ги додека се топли.
 3. Палачинките можете да ги посипете со рендан кашкавал или да ги послужите со сос од мајонез, павлака и кисели краставички.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text