БРЗО И ЛЕСНО: Вкусна проја на која нема да можете да и одолеете

БРЗО И ЛЕСНО: Вкусна проја на која нема да можете да и одолеете

Ова предјадење е перфектно. Ќе уживате во вкусот, но и во бојата на ова јадење!

Сосотјки:

 • 170 гр пченкарно брашно
 • 120 гр гриз
 • 150 гр бело брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 чаша масло
 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша јогурт
 • 3 јајца
 • 150 гр издробено сирење
 • блитва или спанаќ (сечкани)

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги брашната, додајте прашок за пециво и сол. Додајте ги останатите состојки и добро измешајте додека сите состојки не се соединат.
 2. Ставете ја смесата во плех обложен со хартија за печење. Печете во претходно загреана рерна на 220 степени додека пројата не порумени. Со чепкалка проверете дали е готова.
 3. Послужете со јогурт.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text