Макарони на грчки начин

Макарони на грчки начин

Едно брзо јадење за сите љубители на паста. Овој оброк ќе го обожавате!

Состојки:

  • 200 гр тестенина
  • 1 шолја издробено сирење
  • сол
  • мелен бибер
  • 150 мл грчки јогурт
  • 1/2 лажичка лук во прав

Начин на подготовка:

  1. Во посолена врела вода згответе ги тестенините. Оставете половина шолја од водата во која ги зготвивте тестенините.
  2. Процедете ги тестенините. Додајте сирење, вода и останати состојки.
  3. Полека измешајте и сервирајте.

На здравје!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство