Ова е најздравата чоколадна торта! (РЕЦЕПТ)

Ова е најздравата чоколадна торта! (РЕЦЕПТ)

Покрај бројните намирници, има една која гарантира здравје и внес на многу малку калории.

Идеално се комбинира со речиси сите јадења, па не е ни чудо што се наоѓа баш меѓу потребните состојки за оваа фит и здрава чоколадна торта.

Станува збор за карфиол, а во тортата нема ни да го почувствувате!

Состојки:

 • 1 шолја изрендан карфиол
 • 1/2 шолја кокосово млеко
 • 50 гр темно чоколадо
 • 1 шолја кокосово масло
 • 50 гр крем сирење
 • 3 јајца
 • 1/2 шолја бадемово брашно
 • 1/4 шолја ленено семе
 • 1/2 шолја какао во прав
 • 3 лажици здрава замена за шеќер
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 1 лажичка арома ванила
 • прстофат сол
 • 1/2 лажички цимет

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 190 степени, подгответе подлабок лим за торта, но не преширок.
 2. Во еден сад измешајте ги сите суви состојки.
 3. Во блендер ставете изрендан карфиол и иситнете го уште. Додајте кокосово млеко и убаво измешајте.
 4. На пареа растопете чоколадо и кокосово масло и додајте во смесата од карфиол. Потоа додајте јајца, ванила, засладувач и крем сирење и добро измешајте. Дури потоа додајте ги и сувите состојки и уште еднаш измешајте.
 5. Смесата ставете ја во намастениот лим и печете околу 30 минути.
 6. Откако ќе се излади, уживајте во здравиот и сладок чоколаден колач!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text