ВКУС КОЈ ОСВОЈУВА! Рецепт за полнет леб со кашкавал и шунка

ВКУС КОЈ ОСВОЈУВА! Рецепт за полнет леб со кашкавал и шунка

Можете да го подготвите за секаква прилика. Брзо и лесно!

Состојки:

 • тенки парчиња леб или тост леб
 • 300 мл јогурт
 • 2 јајца
 • 2 домати
 • 50 гр тврдо сирење
 • 100-150 гр кашкавал
 • 200 гр шунка
 • малку сусам

Начин на подготовка:

 1. Калапот намастете го со малку масло, па по краевите наредете леб, потоа салама, па кашкавал, домат, сирење и завршете со леб.
 2. Прелијте го лебот од горе со 2 јајца добро измешани со јогурт. Наредете листови кашкавал и посипете сусам.
 3. Печете на 200 степени околу 30-40 минути убаво да порумени.
 4. Почекајте лебот малку да се излади, а потоа сечете и уживајте во секој залак.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text