Брза пица на балкански начин!

Брза пица на балкански начин!

Италијански шмек од вашата кујна… Сланината ќе и даде посебна нота на оваа пица!

Состојки за тесто:

 • 200 гр брашно
 • 3 лажици масло
 • 125 мл вода
 • малку сол

Состојки за фил:

 • 1 чаша павлака
 • 200 гр ситно сечкана Пекабеско сланина
 • 100 гр кашкавал
 • малку кечап
 • сечкани маслинки
 • печурки (по жлеба)

Начин на подготовка:

 1. Замесете тесто. Свиткајте го во фолија и оставете го да отстои 1 час во фрижидер.
 2. Тестото поделете го на два дела и растегнете го на тенки кругови.
 3. Ставете ги круговите на плех обложен со хартија за печење.
 4. Премачкаје ги тестата со павлака, распоредете сечкана сланина, маслинки, печурки и кечап.
 5. Посипете со рендан кашкавал и печете во претходно загреана рерна на 220 степени околу 15 минути, додека тестото не биде готово.

Добар апетит!

Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text