МНОГУ Е ОПАСНО: Ако ја има оваа ознака на флашираната вода НИКАКО не ја купувајте

МНОГУ Е ОПАСНО: Ако ја има оваа ознака на флашираната вода НИКАКО не ја купувајте

На овие ознаки особено треба да внимавате кога купувате флаширана вода:

PET/PETE оваа ознака е најчесто користена кај производството на пластика, а наменета е за ЕДНА употреб. Потоа, ако се употребува повеќе пати, станува легло на бактерии.

HDP/HDPE тоа е крута пластика која се смета за најздрава. Се препорачува кога купувате вода.

PVC/3V Мека и флексибилна пластика која е штетна за хормоните.

LDPE Не се користи за вода, па не е паметно да купувате храна во неа, бидејќи може да има опасни хемикалии.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?