СИТЕ ГО ПРАВИМЕ ОВА СЕКОЈ ДЕН А Е ОПАСНО: Што се случува со шолја кафе на празен стомак?

СИТЕ ГО ПРАВИМЕ ОВА СЕКОЈ ДЕН А Е ОПАСНО: Што се случува со шолја кафе на празен стомак?

Одамна се води полемика околу тоа што се случува во телото кога ќе се напиеме кафе на празен желудник. Прочитајте колку е штетно, а речиси сите го правиме тоа:

СЕ ЗГОЛЕМУВА ЖЕЛУДОЧНАТА КИСЕЛИНА:

Кога пиеме кафе на празен стомак, се зголемува нивото на киселина во желудникот, а потоа може да чувствувате тегоби цел ден, како и надуеност. Тоа може да доведе и до серизони проблеми како чир на желудникот, како и олабавување на работата на цревата.

СЕ ЗГОЛЕМУВА НИВОТО НА СТРЕС:

Кога пиеме кафе на празен желудник, нервите се раздразнуваат уштеповеќе, па имаме поголемо ниво на стрес. Затоа, со првото кафе секогаш каснете нешто, макар бисквити или кроасан.

СЕ СМАЛУВААТ МНОГУ ХОРМОНИ:

Кафето на празен стомак доведува до многу проблеми и нарушувања на хормоните, поради што и делуваат за стресот. Оние кои пијат кафе на празен желудник се под стрес и се депресивни цел ден.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки