Ова овошје е рудник на здравје: Го храни мозокот и спречува тешки болести

Ова овошје е рудник на здравје: Го храни мозокот и спречува тешки болести

Истражувањата спроведени неодамна покажуваат дека боровницата е лек за се. Испитаниците биле на возраст меѓу 65 и 77 години, а на крајот на испитувањето се покажало дека оние кои пиеле секојдневно боровница, ги подобриле когнитивните функции и функциите на мозокот.Ако пиете 12 недели секојдневно сок од боровинки, актовноста на мозокот ќе се подобри и тоа на здрав начин, е резултатот од истражувањето.

Боровинката е рудник на антиоксиданси, витамини и минерали, особено калциум, фосфор и витамин Ц.

Се препорачува и за слабеење и за превенција на тешки болести.

Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text