Еве како да направите карамел сос (ВИДЕО)

Еве како да направите карамел сос (ВИДЕО)

Збогатете ги своите десерти со кремаст и вкусен карамел сос…

Крамелата асоцира на детството, на познатиот вкус на бонбоните кои се топат во уста. Домашниот карамел сос е одличен начин со тој автентичен вкус да ги збогатите своите десерти.

Состојки:

  • 1 шолја шеќер
  • ¼ шолја вода
  • малку пченкарен сируп
  • 2 лажици слатка павлака
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете шолја шеќер, а потоа прелијте со четвртина шолја вода. Во смесата додајте и малку пченкарен сируп за шеќерот да не се кристализира при подготовката.
  2. Смесата ставете ја на умерен оган и не мешајте додека не почне да врие.
  3. Кога карамелот ќе добие убава боја, тргнете го од оган и додајте полека две лажици слатка павлака, непрекинато мешајки. На крај додајте малку сол.
  4. Со овој вкусен сос прелијте го омилениот колач, сладолед, овошна салата или едноставно додајте го во млеко.

Повеќе вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет