Многу вкусен и евтин колач! А покрај тоа… и брзо се прави!

Многу вкусен и евтин колач! А покрај тоа… и брзо се прави!

Оние кои го пробале велат дека се прави многу брзо, а вкусот е фантастичен!

Состојки за кора:

 • 3 јајца
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици мед или шеќер
 • 2 лажици рогач брашно
 • 2 лажици какао
 • ванилин шеќер
 • 1/2 кесичка прашок за пециво

Состојки за крем:

 • 700 мл слатка павлака
 • 2 пудинга од ванила
 • прашок за пециво
 • желатин
 • 100 гр чоколадо

Состојки за глазура:

 • 100 гр темно чоколадо
 • малку слатка павлака
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Од наведените состојки подгответе кора и печете ја 10 минути на 200 степени.
 2. Разматете слатка павлака, додајте два направени и изладени пудинга од ванила, прашок за пециво и желатин. Ситно исечкајте чоколадо и додајте го во кремот. Кремот нанесете го на кората.
 3. За глазура растопете 100 гр темно чоколадо со малку слатка павлака и масло. Нанесете ја глазурата на колачот.
 4. Декорирајте со карамели и рендано чоколадо.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци