ЛЕСНО И БРЗО: Запечени ќофтиња (ВИДЕО)

ЛЕСНО И БРЗО: Запечени ќофтиња (ВИДЕО)

Лесно и брзо подгответе запечени ќофтиња – идеален ручек за цело семејство!

Состојки:

 • 2 парчиња леб
 • 1 чаша млеко
 • 350 гр мешано мелено месо
 • 1 јајце
 • сув зачин
 • магдонос
 • бибер

Состојки за сос:

 • 180 гр кисела павлака
 • 100 гр кисело млеко
 • 100 мл вода
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажича пченичен гриз
 • сув зачин
 • сол
 • 2 помали компири
 • маргарин

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

singlepost_text