Woman lying on sofa looking sick in the living room; Shutterstock ID 119446654; PO: today.com

Чудна намена во кујната: Спречете ги болките во стомак и ракот

Една обична пластична штипка ќе ви помогне да се ослободите од различни здравствени тегоби, треба само да знаете кои се вистинските точки- затоа постои мапа на точки кои и видео со детално објаснување.Увото е богато со нервни завршетоци и на некои места се спојува со централниот нервен систем. Со притискање на одредени точки се отстрануваат тегоби во одредени делови на телото.

Еве како да се снајдете со сето тоа:

1.Највисокиот дел на увото има директна врска со грбот и рамената. Притискајте го тоа место по една минута секој ден и напнатоста во тие делови ќе се намали.

2.Таа точка е поврзана со вашите органи, па ако во внатрешноста на телото почувствувате некаква нелагодност или почувствувате дека сте станале пречувствителни на некои работи, ставете ја штипката на местото број 2 и ќе почувствувате олеснување.

  1. Ако имате проблем со зглобовите, направете притисок на средината на увото. Тоа ќе ја намали болката и вкочанетоста во зглобовите и набрзо ќе ви биде полесно.
  2. Овој дел е поврзан со синусите и грлото, па ако имате проблеми, притиснете ја оваа точка. Тоа помага и кога не можете да спиете, бидејќи имате затнат нос.
  3. Точката над ушната ресичка е поврзана со варењето на храната. Доколку штипката ја ставите на тоа место, ќе се намалат болките во стомакот и ќе се подобри варењето. Исто така, служи како превенција против појава на тегоби во тој дел.
  4. Ушната ресичка е поврзана со главата и срцето. Притисокот на овој дел допринесува подобро здравје на срцето, но ги олеснува и тегобите како главоболка, мигрена…

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ФОТО: Се реновира поранешниот ресторан на МекДоналдс во Центар

Со неколкудневен природен третман повторно до убави и нежни лакти

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса