Мешани ражничи

Мешани ражничи

Идеални се за ситуации кога немате доволно поединечни состојки, па искористувате сè што имате во фрижидер.

Состојки:

 • 300 гр јунешко филе
 • 4 парчиња сланина Пекабеско
 • 1 црвена пиперка
 • 1 зелена пиперка
 • 2 главици кромид
 • 2 Пекабеско виршли по вкус
 • 8 шери домати
 • 5 лажици маслиново масло
 • мајчина душица
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Исечете го месото на коцки, а виршлите, пиперките и кромидот на парчиња.
 2. Нанижете ги состојките на стапчиња. Исечкајте зачински билки и измешајте ги со маслиново масло, сол и бибер. Премачкајте ги ражничите и маринирајте ги во фрижидер околу 3 часа.
 3. Печете ги ражничите на скара околу 10-12 минути и сервирајте ги украсени со зачински билки, со багет или компир, по желба.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

singlepost_text