За добро здравје и енергија: Зелен чај со коприва

За добро здравје и енергија: Зелен чај со коприва

Брзо и лесно до здрава и вкусна напивка…

Состојки:

  • 2 лажички сушени листови коприва
  • 1/2 лажичка сушени листови гинко
  • 2 гр прав од мача чај
  • сушена кора од портокал
  • 4 дл вода

Начин на подготовка:

  1. Во врела вода ставете ги листовите коприва, гинко и кората од портокал. Поклопете и оставете додека не се излади на температура од 60 степени.
  2. Процедете и со ароматизираната вода прелијте го мача правот во шолји. Мешајте додека не се направи цврста пена.
  3. Послужете ја оваа мешавина свежа, без подгревање.

 

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text