Најлош начин да одмрзнете пилешко месо – опасно е а сите правиме вака

Најлош начин да одмрзнете пилешко месо – опасно е а сите правиме вака

Ова се двата најлоши начини за одмрзнување на пилешко месо, на првото место е да оди во микровална, второто место го зазема пултот во кујната.

Во микробранова печка

Доколку пилешкото го одмрзнувате во микробранова печка тогаш месото е изложено на високи температури кои го подигаат нивото за развој на бактерии. Исто така на овој начин се уинштува вкусот и текстурата на месото, бидејќи потребно е месото да се одмрзнува рамномерно.

На масата во кујна

И оваа метода се котисти премногу во сите куќи, но треба да се избегнува. Бидејќи кога место долго стои на собна температура голема е веројатноста во оваа температурна зона да се развијат бактерии.

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат