Шкотски десерт со малини

Шкотски десерт со малини

Уживајте во кремастиот вкус на овој шкотски десерт!

Состојки:

  • 570 гр слатка павлака
  • 85 гр овесни снегулки
  • 7 лажици виски
  • 3 лажици мед
  • 450 гр малини

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ги овесните снегулки во тава и внимаваје да не загреат.
  2. Разматете слатка павлака со миксер и додајте ја овеснаша каша, виски, мед и малини и сè полека матете додека не се соедини.
  3. Сервирајте во стаклени чаши за десерт и додајте неколку цели малини за декорација.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text