Како здравата исхрана делува на нашето тело и организам

Како здравата исхрана делува на нашето тело и организам

Според експертите, еве што можете да очекувате после применатана здрава исхрана!

Храната која ја јадеме може да манипулира со нашето цревно здравје, хормоните, па дури и со мозочните функции. Предностите на здравата исхрана се чувствуваат на нашето тело после само 20 минути од првиот залак.

Во првите 20 минути: Вашите црева започнуваат исцелување

Бактериите кои живеат во цревата во просек се делат на 20 минути, објаснува Тери Волс, професор по медицина на Универзитетот во Ајова.

Во првите неколку часа: Ќе доживеете поздраво функционирање на мозокот

Поради врската помеѓу варењето на храната и мозокот, храната која ја јадете влијае на нашиот мозок во рок од неколку часа, вели Волс.

Во првите три дена: Вашите хормони се стабилизираат

Само 72 часа откако ќе започнете со „чиста“ исхрана и со урамнотежен внес на јаглехидрати, зеленчук и овошје, а не преработена храна, „вашето ниво на инсулин и кортизол ќе се нормализира“, вели докторката Сара Готферд. „Тоа ќе резултира со многу повеќе енергија, а масните наслаги ќе почнат да се топат“.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

singlepost_text